Dijital Tarım Pazarı (Ditap) – Doğrudan Satış Modülü

Size bu yazımızda, Dijital Tarım Pazarı (Ditap) üzerinden sunulan doğrudan satış modülünün üretici arayüzü detaylarını anlatacağız. Doğrudan satış modülü üreticinin stoğunda satışa hazır halde bulunan ürünü satışa koyarak alıcılar tarafından direkt olarak alınmasına olanak sağlayan bir modüldür. Doğrudan satış modülüne erişmek için yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde ve adım adım sizinle paylaşacağız.

Yapılması gereken ilk şey https://sup.etarim.gov.tr/login adresine girip sistemde kayıtlı olan kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklamaktadır.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) giris

Daha önce Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemine hiç giriş yapmadıysanız, sisteme kayıtlı cep telefonunuza SMS onay kodu gelecektir. Gelen onay kodunu girdikten sonra sistem sizi “Ditap Kayıt Ekranı” yazan bir sayfaya yönlendirecektir. Sayfanın en altında görebileceğiniz “Yukarıdaki metni okudum kabul ediyorum.” yazısının hemen yanında yer alan kutuya tıklayıp onay verin. Bu onayı verdikten sonra “Satıcı Olarak Giriş Yap” butonuna tıklayın.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) satıcı giris

Giriş işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra karşınıza Dijital Tarım Pazarı (Ditap) anasayfası gelecektir. Bu anasayfanın solunda uzun bir menü bulunur. Bu menüdeş Teklif Yönetimi, Doğrudan, Satış, Sözleşmeler, Raporlar, Bize Ulaşın, Tarımsal Hava Tahmini ve Tarımsal Faaliyetlerim gibi ayrı ayrı işlemler bulunur. Anasayfanın ortasında ise siparişlerinizi, açık satın alma taleplerinizi ve kişisel bilgilerinizi görebilirsiniz. Bulunduğunuz il ve ilçenin 5 günlük sıcaklık- nem grafiğini de görebiliyorsunuz ve varsa eğer meteorolojik uyarıları buradan takip edebiliyorsunuz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) ana sayfa

Doğrudan satış modülüne ulaşmak 2 yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin ikisini de alt tarafta sizinle paylaşıyoruz.

Doğrudan Satış Modülüne Erişmek İçin 1. Yöntem

İlk yöntem için sol menüde görebileceğiniz “Teklif Yönetimi” yazan yere tıklayın. Tıkladıktan sonr açılan alt menüde “Teklif Oluştur” ve “Tekliflerim” olmak üzere 2 tane seçenek göreceksiniz. “Teklif Oluştur” yazana tıklayarak devam edin.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) satıcı teklif

Karşınıza “Teklif Verebileceğiniz Açık Talepler” yazan yeni bir ekran gelecek Bu ekranda bizim ilgilendiğimiz nokta “Doğrudan Satış” yazan turkuaz renkli buton. Eğer sayfada bulunan “Teklif Ver” özelliğiyle ilgili bilgi almak istiyorsanız daha önce bu konuda yazdığımız detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Alt tarafta okla gösterildiği gibi “Doğrudan Satış” yazan yere tıklayın.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) doğrudan satış

Karşınıza “Doğrudan Satış Listem” sayfası gelecektir. Bu sayfada eğer daha önce açtığınız satışlar varsa onları görebilirsiniz. Yeni satış açıkmak için sağ tarafta bulunan “Yeni Stok Ekle” butonuna tıklayın. Böylelikle alt tarafta anlattığımız 2. yöntem ile ulaşacağınız ekran karşınıza gelecektir. İşlemin devamı için gerekli olan adımları yazının devamında bulabilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) doğrudan satış

Doğrudan Satış Modülüne Erişmek İçin 2. Yöntem

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) üzerinden Doğrudan Satış Modülüne erişmek için size anlatacağımız 2. yöntem, ilk yönteme gere daha kolay ve hızlıdır. Dijital Tarım Pazarı (Ditap) anasayfası’nda bulunan soldaki menüde “Doğrudan Satış” yazan yere tıklayın. Hemen altında yeni bir menü açılacak. Bu menüde yer alan seçenekler ise “Stok Oluştur” , “Satıştaki Ürünlerim” ve “Satıştaki Ürünler” şeklindedir. Bizim tıklamamız gereken yer “Stok Oluştur” yazan yer.

“Stok Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra alt tarafta gördüğünüz “Doğrudan Satış Ürün Seçme Ekranı” karşınıza gelecektir. Bu ürünlerin satışını yapmanız için gerekli kayıtlarınızın olması gerekiyor. Bu kayıtların detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. Sahip olmadığınız kayıtların bilgisi size sistem tarafından gösteriliyor.

ÇKS Kaydı: Bitkisel ve işlenmiş ürünleri eklemek için gereklidir.
HSB Kaydı: Et/süt ürünleri ve canlı hayvan eklemek için gereklidir.
AKS Kaydı: Bal ve bal ürünleri eklemek için gereklidir.
KBS Kaydı: Yumurta eklemek için gereklidir.
SBS Kaydı: Su ürünleri eklemek için gereklidir.

“Lütfen aşağıdan eklemek istediğiniz ürünü seçiniz.” yazan yerin altından kayıtlarınızın müsade ettiği ürünü seçip, ardından ürünün türünü seçtikten sonra “İleri” butonuna tıklayın.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) doğrudan satış

“İleri” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza “Stok İçeriği” sekmesi gelecektir. Stok İçeriği sekmesinde seçilen ürün adı sistem tarafından otomatik olarak doldurulur. Doldurmanız gereken alanları ve bunların açıklamalarını sizinle alt tarafta paylaşıyoruz.

Ürün Miktarı ve Ölçü Birimi: Satmak istediğiniz ürünün miktarını ve ölçü birimini girin. Örnek: 500 LT veya 200 KG.

Ürün Fiyatı: Ürünün satışı için istediğiniz fiyatı rakam olarak girin.

Satışa Kapanma Tarihi: Ürününüz için açtığınız satışın bitiş tarihini seçin.

Ürünün Bulunduğu Bölge: Satmak istediğiniz ürünün bulunduğu bölgeyi İl olarak seçin.

Açıklama: Bu kısımda ürünle ilgili istediğiniz açıklamaları yapabilir ve alıcı adaylarının bilmesini istediğiniz detayları paylaşabilirsiniz.

Görsel Ekle: Satışa koymak istediğiniz ürünün fotoğrafını yüklemelisiniz Bu fotoğraf direkt olarak ürüne ait olmalıdır. Benzer veya temsili fotoğraflar koymayın.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) doğrudan satış

Yukarıda belirtilen bilgilerin tamamını doğru bir şekilde girdikten sonra “Stok Ekle” butonuna tıklayarak işlemi bitirebilirsiniz. Böylelikle Dijital Tarım Pazarı (Ditap) üzerinden doğrudan satmak istediğiniz ürünlerin satışı açılmış olacaktır ve sistem sizi otomatik olarak “Doğrudan Satış Listem” sayfasına yönlendirecektir.

Doğrudan Satış Listem sayfasında daha önceden satışa açtığınız ve aktif / pasif halde olan bütün satışlarınızın listesini görebilirsiniz. Bu listede Ürün adı, Miktarı, Fiyatı, Stoğun Bulunduğu Şehir, Son Geçerlilik Tarihi, Durumu, Oluşturulma Tarihi gibi detayları görebilirsiniz. Ayrıca “İşlem” sütununda bulunan “Ürün Detayı” “Düzenle” “Görsel Düzenle” “Satışa Aç” ve “Satıştan Kaldır” butonları ile istediğiniz gibi düzenlemeler yapabilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) doğrudan satış

Yapabileceğiniz işlemlerin açıklamalarını altta bulabilirsiniz.

Ürün Detayı: Satışa açılan ürünle ilgili bütün detaylı bilgileri buradan inceleyebilirsiniz.

Düzenle: Satışınızda bir değişiklik yapmak isterseniz bu butona tıklayarak bilgileri değiştirebilirsiniz.

Görsel Düzenle: Kullandığınız fotoğrafı değiştirmek için bu botuna tıklayabilirsiniz.

Satıştan Kaldır: Satışı pasif hale getirmek için kullanılır.

Satışa Aç: Satışa kapadığınız pasif halde olan ilanlarınızı tekrar satışa açmak için kullanılır.

Satışa açtığınız bir ürün için belirlediğiniz satışa kapanma tarihi geldiği zaman sistem bu satışı pasif hale getirecektir. Pasif hale gelen satışı dilerseniz tekrar düzenleyerek aktif hale getirebilirsiniz. Satışta bulunan bilger sayesinde alıcılar sizinle iletişime geçebilir ve anlaşma sağlanabilir. Anlaşmanın sağlanması durumunda “Satıştan Kaldır” butonuna basarak satışı sonlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir