Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) – Sözleşmeler

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sisteminde bulunan sözleşmeler sayfasının alıcılar ve satıcılar için 2 ayrı farklı yüzü vardır. Size bugünkü yazımızda bu 2 sayfanın da içeriğini detaylı bir şekilde paylaşacağız.

Satıcılar İçin Sözleşmeler Sayfası

Satıcılar için yapılan sözleşmeler sayfası ile alıcı tarafından siparişe dönüştürülen sözleşmelerin listesini görebilirsiniz. Sözleşmeler sayfasına ulaşmak için Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sistemine giriş yaptıktan sonra sol tarafta çıkan menüde bulunan “Sözleşmeler” yazan yere tıklayın. Karşınıza sözleşmelerinizin olduğu altta ki gibi bir ekran gelecektir.

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) - Sözleşmeler

Sözleşme No, Satıcı, Ürün Adı, Ürün Miktarı, Sözleşme Tarihi, Teslimat Başlangıç Tarihi, Bitiş Tarihi ve Sözleşme Durumu şeklinde ayrı ayrı sorgulamalar yapabilirsiniz. Alıcıların sizin teklifinizi kabul ettiği ancak henüz sözleşme oluşturmadığı teklifler için “Sözleşme Durumu” sekmesi altında “Sözleşme Bekleniyor” yazar.

Alıcının teklifinizi kabul ederek siparişe çevirdiği ve taslak sözleşmesi oluşturduğu tekliflerin “Sözleşme Durumu” sekmesinde “Satıcı Onayı Bekleniyor” yazar ve İşlemler sekmesinde ise “Onayla” “Reddet” ve “Sözleşmeyi İndir” butonları bulunur. Alt tarafta bu butonların açıklamalarını bulabilirsiniz.

Sözleşmeyi İndir: Sözleşmeyi onaylamadan veya reddetmeden önce indirip okumak için bu butona tıklayın.

Onayla: Sözleşmeyi onaylamak için tıklayın.

Reddet: Sözleşmeyi reddetmek için tıklayın.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) üzerinden sözleşmeyi onaylamadan önce okumanız gerekiyor. Bunun için “Sözleşmeyi İndir” butonuna tıklayarak sözleşmeyi indirebilirsiniz. Karşınıza çıkacak sözleşme ise alt tarafta görebileceğiniz gibi bir görüntüye sahiptir.

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) - Sözleşmeler

İncelemesini tamamladığınız sözleşme için İşlemler sekmesindeki “Onayla” ve “Reddet” butonlarına tıklayarak istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sözleşmeyi kabul etmiyorsanız “Reddet” butonuna tıklayarak sözleşmeyi reddetme sebebinizi girebilirsiniz. Bu sayede alıcı taraf sözleşmede sizin için uygun olmayan sebepleri görebilir ve yeni bir sözleşme hazırlayıp size gönderebilir.

Sözleşme sizin için uygunsa “Onayla” butonuna tıklayın. Onaylama işleminin gerçekleşmesi için Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemine e-devlet üzerinden e-imza ile giriş yapmanız gerekiyor. Onay işlemi bu şekilde tamamlanır ve süreç işlemeye başlar.

Alıcılar İçin Sözleşmeler Sayfası

Yazımızın bu bölümünde sözleşmeler sayfasının alıcılar tarafından nasıl göründüğünü ve neler yapılabildiğine dair bilgileri bulabileceksiniz. Sözleşmeler ile ilgili işlemler “Sözleşme Yönetimi” çatısı altında toplanmış durumdadır. Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemine giriş yaptıktan sonra solda bulunan menüde yer alan “Sözleşme Yönetimi” yazan yere tıklayın. Sözleşmeler ve Sözleşme Taslakları olmak üzere 2 yeni menü açılacaktır.

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) - Sözleşmeler

Sözleşmeler Sayfası

Bu sayfada taslak sözleşmeleri kullanarak gerçekleştirdiğiniz siparişlerle oluşturulan gerçek sözleşmeleri görebilir ve işlem yapabilirsiniz. Sözleşme No, Satıcı, Ürün Adı, Ürün Miktarı, Sözleşme Tarihi, Teslimat Başlangıç Tarihi, Bitiş Tarihi ve Sözleşme Durumuna göre sorgulama yapabilirsiniz.

Başarılı bir şekilde siparişe dönüştürülen sözleşmelerin karşısında “Sözleşme Oluştur” butonu bulunur. Oluşturulan sözleşmelerin karşısında ise “Sözleşmeyi İndir” butonu bulunur. Sözleşmeyi indir butonuna tıklarsanız, pdf olarak sözleşme bilgisayarınıza inecektir.

Siparişe dönüştürülen sözleşmenin karşısındaki “Sözleşme Oluştur” butonuna bastıktan sonra karşınıza “Sözleşme Oluşturma Yönetimi” sayfası gelecektir. Ürün, Satıcı ve Sipariş ID bilgilerini bu sayfada görebilirsiniz. Bu sayfada, “Sistem tarafından oluşturulsun” ve “Kendi Sözleşmemi Kullanacağım” şeklinde 2 farklı sözleşme oluşturma seçeneği sunulacak.

Sistem tarafından oluşturulsun: Bu seçenek seçildiği zaman Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sisteminde bulunan talep, teklif ve sipariş bilgilerine göre otomatik olarak sözleşme oluşturulur.

Kendi Sözleşmemi Kullanacağım: Daha önce hazırladığınız taslak sözleşmelerden bir tanesini seçip kullanabilirsiniz.

İşlemleri tamamladıktan sonra oluşturulan sözleşme üreticinin sayfasına düşecektir ve üretici onay veya red verene kadar “Sözleşme Durumu” sekmesinde “Satıcı Onayı Bekleniyor” şeklinde bir bilgi yazacaktır. Üretici sözleşmeye onay verdiği zaman “Satıcı Sözleşmeyi Onayladı” olarak bilgi güncellenecektir. Bu aşamada “İşlemler” sekmesi altında yer alan bölümde ise “Satıcı Sözleşmeyi Kabul Etti” ibaresi yer alacaktır. Üreticinin onaylayıp imzaladığı sözleşmeyi burada görüp siz de onay verdikten sonra bütün işlemleri bitirmiş olacaksınız.

Satıcı / Üretici eğer sözleşmeyi reddederse en sağ tarafta bulunan “İşlemler” sekmesi altında “Satıcı Sözleşmeyi Reddetti” ibaresi görülecek. Red sebebini öğrenmek için işlemler sekmesi altında “Reddetme Sebebi” butonuna tıklayıp bütün detaylara ulaşabilirsiniz. Eğer red sebepleri sizin için makul sebeplerse, sözleşmeyi “Sözleşmeyi Düzenle” butonuna tıklayarak yeniden düzenleyip üreticiye tekrar gönderebilirsiniz. Taslak halinde olan sözleşmelerde ise “Sözleşme hazırlanıyor” yazacaktır.

Sözleşme Taslakları

Alıcıların taslak halinde olan sözleşmelerinin bulunduğu bu sayfada yeni taslaklar oluşturabilir, mevcut taslak sözleşmelerinizi düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Sözleşme Taslakları sayfasına ulaşmak için sol menüde yer alan “Sözleşme Yönetimi” yazan yere tıkladıktan sonra “Sözleşme Taslakları” üzerine tıklamanız gerekiyor.

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) - Sözleşmeler

“Yeni Taslak Oluştur” butonunu kullanarak tamamen yeni bir sözleşme taslağı oluşturabilirsiniz. Bu butona tıkladıktan sonra altta görebileceğiniz gibi bir ekran karşınıza gelecektir.

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) - Sözleşmeler

“Taslak Adı” yazan yere sizin için anlamlı bir sözleşme adı girmeniz gerekiyor. “Taslak Sözleşme Metni” alanına sözleşme ile ilgili bütün detayları girmeniz gerekiyor. Sözleşmenizi isterseniz farklı bir yerden kopyalayıp buraya yapıştırabilirsiniz de. Sözleşme yazma işlemi bittikten sonra alt tarafta bulunan Taslağı Kaydet” butonuna bastığınız zaman taslak sözleşmeniz Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sisteminde kaydedilecektir. Bu taslağı daha sonra “Sözleşme Taslakları” sayfasına girerek tekrar görüntüleyebilir, silebilir veya değiştirebilirsiniz.

Taslakları hazırlanan bu sözleşmeleri Siparişe dönüştürülen taleplerin ardından “Sözleşme Oluştur” ekranında “Kendi Sözleşmemi Kullanacağım” başlığı altındaki “Sözleşme Taslaklarınız” alanından görüp seçebilirsiniz. Oluşturulacak taslak sözleşme içeriğinde değiştirebileceğiniz boş olanlar olacaktır. Bu alanları istediğiniz gibi doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir