Dijital Tarım Pazarı (Ditap) – Talep Yönetimi Modülü ile Alıcı Olarak Yeni Talep Oluşturma

Okumakta olduğunuz bu yazıda size Dijital Tarım Pazarı (Ditap) üzerinden erişilebilen “Talep Yönetimi” modülü ile ilgili bilgiler vereceğiz. Talep Yönetimi Modülü, alıcıların almak istedikleri ürünler ile ilgili alış taleplerini kendi belirlediği koşullarla Satıcı/Üretici firmalara ulaştırmasını sağlar. Bu sayede alıcı, isterse birden çok Satıcı/Üretici firma tarafından farklı fiyat teklifleri alabilir veya sadece kendi belirlediği fiyatı kabul eden firmalardan ürünü satın alabilir.

Talep Yönetimi Modülü’nün kullanımı biraz karışık ve uzun olduğu için mümkün olan en detaylı ve kolay anlaşılır şekilde izlemeniz gereken adımları sizlere anlatmaya çalışacağız. İlk adım olarak https://sup.etarim.gov.tr/login adresine girip kullanıcı adı ve şifrenizle “Giriş Yap” butonuna tıklayarak Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemine giriş yapmak. Kullanıcı adı ve şifrenizi hatırlamıyorsanız “Edevlet veya SSO ile Giriş” butonuna tıklayarak giriş işlemini oradan da yapabilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) giris

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemine ilk defa giriyorsanız, sisteme kayıtlı cep telefonunuza SMS onay kodu gelecektir. Bu kodu girdikten sonra karşınıza “Ditap Kayıt Ekranı” gelecektir. Sol en alt tarafta bulunan “Yukarıdaki metni okudum kabul ediyorum.” yazısının solunda bulunan kutuya tıkladıktan sonra “Alıcı Olarak Giriş Yap” butonuna tıklayın.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Sonraki aşamada önümüze Dijital Tarım Pazarı (Ditap) anasayfası gelecektir. Sol tarafta bulunan menüde yer alan “Talep Yönetimi” yazısına tıklayın. “Yeni Talep” ve “Taleplerim” şeklinde 2 adet ayrı alt menü açılacaktır. Yeni Talep yazan yere tıkladıktan sonra altta fotoğranı görebileceğiniz şekilde bir sayfa çıkacak karşınıza.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Önümüzde açılan bu sayfada ilk yapmanız gereken şey sağ tarafta görebileceğiniz “Fiyatlandırma Ekle” butonuna tıklamak. Butonu bulamayanlar için alt tarafta fotoğrafını paylaşıyoruz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Fiyatlandırma Oluşturma

Satın almak istediğiniz ürünün satın alma tarihi ve koşullarını belirleyeceğiniz bu sayfada karşınıza çıkan ve doldurmanız gereken alanların detaylarını altta bulabilirsiniz.

Alıcı: Sistem tarafından otomatik olarak firma adınız bu alana yazılır.

Ürün Adı: Listeden satın almak istediğiniz ürünü seçin.

Fiyat Uygulanacak Miktar: Ürünü satın almak istediğiniz fiyatın ne kadarlık bir miktar olacağını rakamla girin. Size vereceğimiz örnek için 1 olarak girdik.

Ölçü Birimi: Bir önceki adımda girdiğiniz miktarın birimini girin (adet, kg, litre gibi). Size vereceğimiz örnek için kg olarak girdik.

Fiyat Başlama Tarihi: Bu fiyatın geçerli olmaya başlayacağı tarihi girin.

Fiyat Bitiş Tarihi: Bu fiyatın sona ereceği tarihi girin.

Fiyatlandırma Adı: Fiyatlandırma için sizin anlayacağınız bir ad koyabilirsiniz.

Bütün bu bileri girdikten sonra “Fiyatlandırma Oluştur” butonuna tıklayın. Burada bahsettiğimiz doldurulması gereken alanlar ile ilgili karşınıza gelecek ekranı alt taraftaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Sistem girdiğiniz bilgileri kaydettikten sonra aynı ekran tekrar karşınıza gelecek. Bu sefer sayfanın alt tarafında demin girdiğiniz fiyatlandırma bilgisini göreceksiniz. Hemen altında “BİLGİ! Bu fiyatın koşulu bulunmuyor” şeklinde bir uyarı yazdığını göreceksiniz. Bunu halletmek için yapmamız gereken ufak bir işlem daha bulunuyor. Alt taraftaki fotoğrafta gösterildiği gibi 3 tane dikey noktanın olduğu yere tıklayarak açılan kırmızı menü’den “Koşul Ekle” yazan yere tıklayın.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

“Koşul Ekle” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza açılan pencerede bulunan ve doldurmanız gereken alanların açıklamalarını alt tarafta sizinle paylaşıyoruz.

Koşul Türü: 2 tür koşul seçeneği bulunuyor. Fiyat veya İskonto olarak seçebilirsiniz.

Koşul: Bu koşul için sizin anlayacağınız bir açıklama yazabilirsiniz.

Koşul Fiyatı: Şu anda girdiğiniz koşul ile uygulanacak fiyat. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Bir önceki adımda fiyatlandrma oluşturma başlığı altında biz örnek olması açısından 1 kg olarak sisteme girmiştik. Bunu zaten üst taraftaki fotoğrafta da görebilirsiniz. Bu sebepten dolayı koşul fiyatı yazan alana yazacağımız fiyat 1 kg için olacaktır. Siz kendi isteğinize göre miktar ve birimi bir önceki adımda yer alan fiyatlandırma oluşturma başlığı altında anlattığımız Fiyat Uygulanacak Miktar ve Ölçü Birimi kısmından değiştirebilirsiniz.

Fiyat Birimi: Fiyatın para birimi seçilir.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Bütün bilgileri girdiken sonra “Kaydet butonuna tıklayın ve karşınıza gelen ekranda “Evet, onaylıyorum” seçeneğine tıklayın. Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemi sizi tekrar aynı sayfaya yönlendirecektir. Bütün adımları sorunsuz bir şekilde halletiyseniz, aşağıda bulunan fotoğrafta yuvarlak içine aldığımız yerdeki gibi bir görüntü görüyor olmanız gerekiyor.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

İsterseniz birden fazla koşul ekleyebilirsiniz. Örneğimizde bulunan fındık için ilk girdiğimiz koşul açıklaması “büyük boy” oldu. 2. koşul olarak küçük boy fındık eklenebilir. Alt tarafta sizin için örnek olması açısından küçük boy eklenmiş halinin fotoğrafını görebilirsiniz. Böylelikle koşul açıklamasının ne işe yaradığına dair daha net bir bilginiz olacaktır.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Ayrıca, eklediğiniz bu koşulların sağ tarafında bulunan 3 nokta üst üse şeklindeki yere tıklayarak bu koşulları tekrar düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Muhatap Yönetimi

Satın alma talebi için ilerleyen bölümlerde Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemi tarafından bizden muhatap bilgileri istenecek. Bu sebepten dolayı bu bilgileri talep açmadan önce girmeniz gerekiyor. Sol menüde bulunan “Muhatap Yönetimi” yazan yere tıkladıktan sonra karşınıza alt tarafta göreceğiniz “Muhatap Verilem” sayfası gelecektir. Bu sayfada sağ tarafta bulunan “Muhatap Verisi Oluştur” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Karşınıza “Muhatap Verisi Oluşturma” sayfası gelecektir ve “Muhatap Verileri” sekmesi seçili olacaktır. Finans sekmesi 03.03.21 tarihi itibariyle hazırlık aşamasında bulunuyor. Açıldığı zaman gerekeli güncellemeleri sizinle burada paylaşacağız. Muhatap Verileri sekmesinde doldurmanız gereken alanlar ile ilgili detaylı açıklamaları alt tarafta bulabilirsiniz.

Muhatap Türü: Bu alana tıkladığınız zaman size seçmeniz için bir liste çıkartır. Bu listede Depo, Nakliye, Tarım Danışmanı, Malı Teslim Alan, Ödeyen ve Banka seçenekleri bulunur. Sizin için uygun olana tıklayın.

Muhatap Adı: Seçtiğiniz kişinin adı ve soyadını girin.

Muhatap E-Posta: Kişinin e-posta adresini bu alana girin.

Muhatap Telefon: Kişiye ulaşılabilecek bir telefon numarasını bu alana girin.

Muhatap Adresi: Kişinin adres bilgilerini buraya girin.

Aktif/Pasif: Bu alanda aktif seçeneğini seçerseniz, bu muhatap alış taleplerinizi girerken listede karşınızı seçenek olarak çıkar. Pasif hale getirirseniz, siz tekrar aktif edene kadar sistemde kayıtlı olur ancak listede çıkmaz.

Alanların hepsini eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra “Muhatap Verisi Oluştur” butonuna tıklayıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Yeni Talep Oluşturma

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) üzerinden alıcı olarak yeni bir satın alma talebi oluşturmak için yazımızın başında yaptığımız gibi sol tarafta bulunan menüde yer alan “Talep Yönetimi” yazısına tıklayın. “Yeni Talep” ve “Taleplerim” şeklinde 2 adet ayrı alt menü açılacaktır. Yeni Talep yazan yere tıkladıktan sonra altta fotoğranı görebileceğiniz şekilde bir sayfa çıkacak karşınıza.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

“Lütfen aşağıdan talep edilecek ürünü seçiniz” yazan yerin altında bulunan listede yer alan ürün gruplarından istediğinize tıkladıktan sonra yan menüde ürünün adlarının olduğu bir liste çıkacaktır. İstediğiniz ürün adına tıkladıktan sonra da bir tane daha yan menü açılacaktır. Bu son menüde ürünün türünü seçebilirsiniz. Seçim işlemlerini bitirditen sonra “Devam Et” butonuna tıklayın.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Sonraki aşamada karşınıza Yeni Talep Ekleme sayfası gelecektir. Bu sayfada bulunan formda Talep Muhatapları, Talep Tarihleri, Talep Koşulları ve Talep İçeriği olmak üzere 4 ayrı sekme bulunur. Her sekmede istenen bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. İlk sekme olan Talep Muhatapları için gerekli bilgilerin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Talep Eden: Sistem bu alanı otomatik olarak doldurur.

Ödeyen: Satın almak istediğiniz ürünün ödemesini yapacak kişi veya kurumu listeden seçmelisiniz. Ödemeyi kendiniz yapacaksanız kendi adınızı seçebilir veya Muhatap Bilgileri sayfasından eklediğiniz ve aktif halde bulunan muhataplarınızdan birisini seçebilirsiniz.

Malı Teslim Alan: Satın almak istediğiniz ürünü teslim alacak kişi veya kurumu listeden seçmelisiniz. Ürünü kendiniz teslim alacaksanız kendi adınızı seçebilir veya Muhatap Bilgileri sayfasından eklediğiniz ve aktif halde bulunan muhataplarınızdan birisini seçebilirsiniz.

Talep Finansörü: Henüz bu alan tamamlanmamıştır. Sadece ÖZ KAYNAK seçeneğini seçebilirsiniz.

Paketleme Sahibi: Paketleme istemiyorsanız PAKET YOK seçeneğini seçin ancak paketleme istiyorsanız ÜRETİCİ seçeneğini seçin.

Nakliye Sahibi: Nakliyeyi üretici yapacaksa ÜRETİCİ, alıcı yapacaksa ALICI seçilmelidir.

Talep Türü: Market, Dış Ticaret, Hal, Endüstriyel Üretim, Kamu, Kooperatif ve Birlik seçeneklerinden size uygun olanı seçin.

Üretici Teklifi: Bu seçeneği Evet olarak işaretlerseniz, talep ettiğiniz ürün için girdiğiniz fiyata karşılık üreticiler kendi fiyat tekliflerini size gönderebilirler. Hayır olarak işaretlerseniz, sistem sadece sizin belirlediğiniz fiyattan gelen tekliflere müsade eder.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü
Talep Muhatapları Sekmesi

Bu alanları eksiksiz olarak doldurduktan sonra bir sonraki sekme olan Talep Tarihleri seçilir. İkinci sekme olan Talep Tarihleri için gerekli bilgilerin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Talep Oluşturulma Tarihi: Sistem bu alanı otomatik olarak doldurur.

Teklife Açılma Tarihi: Satın alma talebinizin hangi tarihten itibaren üreticilerden teklif alabileceğini seçin.

Teklife Kapanma Tarihi: Satın alma talebiniz için teklif kabul edeceğiniz son tarihi seçin.

Talep Edilen Teslimat Başlama Tarihi: Satın alacağınız ürünün size teslim edilmeye başlanacağı tarihi seçin.

Talep Değerlendirme Tarihi: Sisteme girdiğiniz talep için son değerlendirilme tarihi seçilir.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü
Talep Tarihleri Sekmesi

Bu alanları eksiksiz olarak doldurduktan sonra bir sonraki sekme olan Talep Koşulları seçilir. Üçüncü sekme olan Talep Koşulları için gerekli bilgilerin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ödeme Koşulu: Buradan ödemeyi nasıl yapmak istediğinizi seçebilirsiniz. Seçenekler arasında Peşin, ve 30 – 120 gün arası vade seçenekleri bulunuyor. Size uygun olanı seçin.

Önerilen Sigorta: Şimdilik sadece TARSİM seçeneği bulunuyor. İleride yeni alernatifler eklenecektir.

Teslimat Periyodu: Ürünün size Parçalı mı yoksa Tek Seferde mi teslim edilmesini istediğinizi seçin.

Fiyatlandırma Koşulu: Fiyatlandırma Oluşturma bölümünde sisteme girdiğiniz ve satın almak istediğiniz ürüne ait fiyatlandırma koşulları burada liste halinde çıkar. Size uygun olanı seçin.

Mal Giriş Kriterleri: Ürünnü teslim edilmesi için gerekli ekstra bilgileri buraya girin.

Açıklama: Üreticinin bilmesini istediğiniz her detayı buraya yazabilirsiniz.

Talep Koşulları Sekmesi

Bu alanları eksiksiz olarak doldurduktan sonra son sekme olan Talep İçeriği seçilir. Talep İçeriği sekmesi için gerekli bilgilerin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Talep No: Sistem tarafından otomatik olarak doldurulur.

Ürün: Seçtiğiniz ürünü sistem olarak olarak buraya yazar.

Ürün Miktarı: Satın almak istediğiniz ürünün miktarını rakam olarak yazın.

Ölçü Birimi: Satın almak istediğiniz ürün için girdiğiniz miktarın birimini yazın (KG, TON, ADET)

Talep Bölgesi: Ürünü almak istediğiniz şehir veya şehirleri seçin. Birden çok şehir seçebilirsiniz.

Nakliye Şekli: Satın almak istediğinz ürünün taşınma şeklini seçin (dökme, paletli, frigo araç)

Paketleme Şekli: Talep Muhatapları Sekmesinde bulunan Paketleme Sahini bölümünde üretici olarak seçiyseniz karşınıza size farkı seçenekler sunan bir liste çıkar. Bu listeden size en uygun olanı seçin.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Talep Yönetimi Modülü

Bütün alanları doldurduktan sonra son aşama olarak “Talep Oluştur” butonuna tıklayın. Ekranınıza alt taraftaki gibi bir uyarı mesajı gelecektir. “Evet, onaylıyorum” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Butona tıkladıktan hemen sonra alış talebi açtığınız ürünle ilgili üreticilere SMS gönderilecektir. Bu sayede hızlı bir şekilde geri dönüş alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir