Dijital Tarım Pazarı (Ditap) – Taleplerim

Daha önceki yazımızda size Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemi tarafından sunulan “Talep Yönetimi Modülü” üzeriden alıcı olarak yeni talep oluşturmanın detaylarını burada paylaşmıştık. Şimdi size yine aynı modülün bir parçası olaran “Taleplerim” bölümü hakkında bilgiler vereceğiz. “Taleplerim” sayfasına girerek daha önce oluşturduğunuz bütün satın alma taleplerinizi listeleyebilirsiniz. Bu sayfada gördüğünüz tüm talepleri inceleyebilir, değişiklik yapabilir veya geri çekebilirsiniz.

Ayrıca, “Taleplerim” sayfasını kullanarak oluşturduğunuz taleplere gelen teklifleri en ince detayına kadar inceleyebilir ve Kabul veya Ret işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Talep oluşturma işlemi bittiği zaman sistem otomatik olarak sizi bu sayfaya yönlendirir ve bu sayfada yeni girdiğiniz talebi de görebilirsiniz. Daha sonradan sisteme tekrar giriş yapıp taleplerinizi kontrol etmek isterseniz eğer alt tarafta size anlatacağımız adımları izleyebilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan anasayfada solda bulunan menüde yer alan “Talep Yönetimi” seçeneğine tıklayın. Karşınıza “Yeni Talep” ve “Taleplerim” olmak üzere 2 yeni menü açılacaktır. Taleplerim yazan yere tıklayın. Tıkladıktan sonra eğer daha önce oluşturduğunuz talepleriniz varsa, karşınıza altta görebileceğiniz gibi bir ekran gelecektir.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Taleplerim

Bu sayfada karşınıza çıkan Talep Numarası, Ürün Adı, Ürün Türü, Miktar, Teklife Açılma ve Kapanma Tarihi gibi özelliklere göre sorgulama yapabilirsiniz. Düzenle” butonuna tıklayarak istediğiniz satın alma talebi üzerinde değişiklik yapabilirsiniz ancak bu talebinize üretici veya satıcılar tarafından teklif gelmemiş olmalıdır. Bir teklif bile gelirse o satın alma talebini düzenleyemezsiniz. “Talebi Geri Çek” butonuna tıklayarak satın alma talebinizi iptal edebilirsiniz. Talebinize gelen teklifleri “İşlem” sütünunun altından görebilirsiniz. Bu tekliler “Gelen Teklif” şeklinde yazar ve yanında yuvarlak içinde teklif sayısı bulunur. Gelen teklifleri detaylı bir şekilde incelemek için “Gelen Teklif” butonuna tıklayabilirsiniz.

Alt tarafta fotoğrafını görebileceğiniz örnekte listede bulunan FINDIK satın alma talebine gelen tekliflerin nasıl görüntülenebileceğini görebilirsiniz. Yapmanız gereken şey “Gelen Teklif” butonuna tıklamak. Daha sonra karşınıza kırmızı okun altında gösterilen ekran gelir. Burada size gelen tekliflerin Teklif Numarası, Teklif Geçerlilik Tarihleri, Teklifi gönderen üretici bilgileri, üreticinin Tarım Arazisi Büyüklüğü, Ürün detayı, Teklif Miktarı ve Üretim yöntemi gibi detayları görebilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Taleplerim

“Fiyat Detayı”, “Satıcı / Arazi Detayı” ve “Rekolte Bilgileri” butonlarına tıklayarak ilgili detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Bu butonların detaylı açıklamalarını alt tarafta bulabilirsiniz.

Fiyat Detayı: Bu sayfada sizin talep oluştururken girdiğiniz fiyat ve bu fiyata karşı size üretici tarafından gönderilen yeni bir fiyat varsa görebilirsiniz.

Satıcı Arazi Detayı: Satıcının bakanlık sistemine kayıtlı olan arazi bilgileri burada görebilirsiniz. Üretimi yapılacak arazinin adres, ada, parsel bilgileri ile araziye ait Gelişme Evresi ve Geçmiş Reçete bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Rekolte Bilgileri: Ürün ile ilgili Rekolte Tahminlerini bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) üzerinden size yapılan teklifler arasında kabul etmek istediğiniz olursa eğer, “İşlem” sütununda bulunan “Sipariş Oluştur” butonuna tıklayıp sipariş aşamasına geçebilirsiniz. Bu botunu aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Taleplerim

Sipariş Oluşturma sayfasına ayrıca sol menüde bulunan “Sipariş Yönetimi” yazan yere tıklayıp daha sonra “Sipariş Oluştur” yazan yere tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu sayfada Sipariş Başlık Verileri, Sipariş Koşulları, Sipariş İçeriği, Sipariş Açıklaması ve Satıcı Bilgileri sekmelerini görebilirsiniz. Alt tarafta bu sekmeler ile ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.

Sipariş Başlık Verileri: Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemi bu sekmeyi otomatik olarak dolduracaktır.

Sipariş Koşulları: Satın alma talebinizi oluştururken sisteme girdiğiniz fiyatı veya üreticinin size teklif ettiği fiyatlardan birisini seçmelisiniz. Ayrıca, teslimatın başlaması istenen Tarih, teslimatın sonlanması istenen Tarih seçilmeli ve eğer kullanılacak ise Nakdi Avans ve Ayni Avans Oranı girilmelidir.

Sipariş İçeriği: Sipariş vermek istediğiniz ürünün miktarı ve Teslimat Esneklik oranı bilgilerini girmelisiniz. Ayrıca Paketleme Şekli ve Nakliye Şekli de seçilmelidir.

Sipariş Açıklama: Siparişiniz için üreticiye iletmek istediğiniz herhangi bir mesaj veya detay varsa bunu bu sekmeye yazabilirsiniz.

Satıcı Bilgileri: Dijital Tarım Pazarı (Ditap) sistemi bu sekmeyi otomatik olarak dolduracaktır.

Yukarıda belirtilen bütün biglileri girdikten sonra “Sipariş Oluştur” butonuna tıklayın. Karşınıza bir uyarı ekranı gelecektir. Bu uyarı ekranında alt tarafta görebileceğiniz “SÖZLEŞME HAZIRLA” butonuna tıklayın. Böylece siparişinizi oluşturulacak ve taslak sözleşmeniz süreç tamamlanacak ve taslak sözleşmeniz hazırlanacaktır. Sözleşmeler ile ilgili detaylı açıklamarın yer aldığı yazımızı sizinle daha sonra burada paylaşacağız.

Dijital Tarım Pazarı (Ditap) - Taleplerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir